Program științific

A 7-a editie a Conferintei Nationale de Reumatologie Pediatrica

Cu tema “Prezent și perspective în bolile reumatismale ale copilului”

Iasi, 14 – 16 septembrie 2023





Descarcă Programul Final in format PDF.   Descarcă Volumul de rezumate în format PDF (ISSN).


JOI 14 SEPTEMBRIE – SALA CUZA



08.30-08.40


Deschiderea Conferintei – Sef Lucrari Dr. Alina MURGU



SECTIUNEA TRANZITIA BOLILOR REUMATOLOGICE DE LA COPIL LA ADULT (SRR)

MODERATORI: Prof Dr Elena REZUS; Conf. Dr. Denisa PREDETEANU


08.40-09.00

Sclerodermia la copii si adolescenti

Simona REDNIC

UMF Iuliu Hatieganu, Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Cluj Napoca

09.00-09.20

Caracteristicile Artritei Idiopatice Juvenile la varsta adulta

Elena REZUS

UMF "Gr T. Popa", Spitalul Clinic de Recuperare Iasi

09.20-09.40

Uveita in bolilele reumatismale ale adultului

Denisa PREDETEANU

UMF ”Carol Davila”, Spitalul Clinic” Sf Maria” Bucuresti

09.40-10.00

Miozita: tranzitia de la copil la adult

Codrina ANCUTA

UMF "Gr T. Popa", Spitalul Clinic de Recuperare. Iasi

10.00-10.30

Interventii complexe ale inhibitorilor de janus kinaza in bolile autoimune

Prof. Dr. Elena Rezus, Prof. Dr. Laura Solovastru, Iasi

(SIMPOZION ABBVIE)

10.30-10.50

Transferul pacientului cu Spondilita ankilozanta debutata in viata juvenila pe terapie biologica din strainatate in Registrul National de Boli Reumatice

Marius TRANDAFIR

Spitalul Judetean de Urgenta Slobozia

10.50-11.10

Recomandarile EULAR/PRES 2023 in Artrita Idiopatica Juvenila sistemica si boala Still a adultului.

Catalin CODREANU

UMF ”Carol Davila”, Centrul de Boli Reumatismale “Dr. Ion Stoica” Bucuresti

11.10-11.25

Coffee Break


SECTIUNEA COLAGENOZE- AJI

MODERATORI: Conf. Dr. Calin LAZAR; Sef Lucrari Dr. Lidia MAN


11.25-11.45

Particularitati in miozitele juvenile

Lidia MAN, Ana Maria Pitea, Carmen Muntean

Universitatea de Medicină, Farmacie, Științe și Tehnologie "George Emil Palade", Spitalul Clinic Județean de Urgenta, Târgu Mureș – Clinica Pediatrie I

11.45-12.05

Sindroame overlap in pediatrie

Mirela CRISAN, Calin Lazar, Catalina Margineanu, Natalia Pop

UMF Iuliu Hatieganu, Clinica Pediatrie 1, Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii Cluj-Napoca

12.05-12.25

Implicarea renala in lupusul eritematos sistemic la copil

Iuliana Magdalena Starcea, Roxana Bogos, Tudor Lazaruc, Anca Cianga, Adriana MOCANU

UMF „Gr T. Popa”, Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii ”Sf Maria ”Iasi

12:25-12:55

Spondiloartropatiile: similaritati si diferente la adult si copil

Conf.Dr. Calin Lazar

(SIMPOZION NOVARTIS - SECUKINUMAB)

12.55-13.15

Tratamentul DMJ - pana cand?

Oana FARKAS

Institutul National pentru Sanatatea mamei si a copilului, Bucuresti

13:15-13:30

Aspecte capilaroscopice la pacienții cu fenomen Raynaud

Olga GAIDARJI, Eremciuc Rodica, Foca Silvia, Revenco Ninel

Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie ,,Nicolae Testemițanu” ,Institutul Mamei și Copilului, Chișinău, Republica Moldova

13:30-13:40

DISCUTII

13.40-14.30

Pauza de pranz



SECTIUNEA VASCULITE

MODERATORI: Dr. Mariana STEFAN , Sef Lucrari Dr. Alina MURGU


14.30-14.50

Arterita Takayasu la copil - dificultati de management

Alina MURGU

UMF "Gr T. Popa", Clinia II Pediatrie -Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii, ”Sf Maria” Iasi

14:50- 15:05

Studiul retrospectiv al manifestarilor clinice a Purpurei Henoch-Schonlein

Nadejda MARCOVA1, Ninel Revenco1,2, Silvia Foca2, Rodica Eremciuc1,2, Olga Gaidarji1, Vladimir Iacomi1, Livia Bogonovschi1, Elena Nedealcova1

1 Departamentul Pediatrie, USMF „Nicolae Testemiţanu”, 2 Institutul Mamei și Copilului, Chisinau, Republica Moldova

15.05-15.25

Afectarea renala in vasculitele ANCA pozitive la copil

Adriana MOCANU, Madalina Beldie, Gaidarji Olga, Ninel Revenco, Roxana Bogos, Tudor Lazaruc, Iuliana Magdalena Starcea

UMF ”Gr. T. Popa”, Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii ”Sf Maria” Iasi, USMF „Nicolae Testemițanu” Chisinau

15.25-15.40

Beneficiile colostrului si lactoferinei in apararea organismului

Sef Lucr. Dr. Alina Murgu

(SIMPOZION ROPHARMA)

15.40-15.55

Particularitati evolutive in vasculita Henoch-Schonlein cu afectare enterala si debut in primele doua decade de viata - serie de 2 cazuri

Ana MARJINEANU 1, Ana-Maria Ramazan1, Cristina Maria Mihai2,3, Emilia Murtaza 1

1.Compartiment Reumatologie

2.Unitatea de Reumatologie Pediatrica,Compart Hematologie-Oncologie Pediatrica, Sectia Pediatrie, Spitalul Clinic de Urgenta "Sf Apostol Andrei"

3. Facultatea de Medicina, Universitatea Ovidius Constanta

15:55-16:05

DISCUTII


16.05-16.20

Coffee Break



SECTIUNEA AJI (I) – VASCULITE

MODERATORI: Prof. Dr. Ninel REVENCO, Sef Lucrari Mihaela Sparchez


16.20-16.40

Reumatologia pediatrica in Republica Moldova: realizari si perspective

Ninel REVENCO

USMF „Nicolae Testemițanu” Chisinau

16.40-16.55

Complicațiile asociate uveitei în artrita juvenilă idiopatică: o analiză retrospectivă

Elena NEDEALCOVA, Gaidarji Olga, Eremciuc Rodica, Foca Silvia, Revenco Ninel

UMF,,Nicolae Testemițanu”

IMSP Institutul Mamei și Copilului, Chișinău, Republica Moldova

16:55-17:15

Afectarea pulmonara in Artrita juvenila idiopatica

Ileana IONIUC, Alina Murgu, Alice Azoicai, Paula Popovici, Monica Alexoae UMF "Gr T. Popa", Clinica II Pediatrie -Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii ”Sf Maria ”Iasi

17:15-17:30

Exista si viata de dupa biologic in AIJ

Oana FARKAS

Institutul National pentru Sanatatea mamei si a copilului, Bucuresti

17:30- 17:45

Riscul de afectare cardio-vasculara la copii cu artrita juvenila idiopatica

Livia BOGONOVSCHI, Ninel Revenco, Silvia Foca, Vladimir Iacomi

UMF,,Nicolae Testemițanu”

IMSP Institutul Mamei și Copilului, Chișinău, Republica Moldova

17.45-18:05

Caracteristici ale bolii Kawasaki la vârstele extreme ale copilariei

Oana MARGINEAN

UMFST Tg. Mures, Spitalul de Urgente Tg Mures

18:05-18:15

DISCUTII



Ora 19


DESCHIDEREA OFICIALA A CONFERINTEI





JOI 14 SEPTEMBRIE – SALA MEZANIN



SECTIUNEA INTERDISCIPLINARITATE IN BOLILE REUMATOLOGICE (I)

MODERATORI: Prof Dr Ingrith MIRON, Conf.Dr. Dana-Teodora Anton-Paduraru, Asist.Univ. Alice Azoicai


09.00-09.20

Expresia patologiei articulare in hemopatiile copilului

Ingrith MIRON

UMF "Gr T. Popa", Clinica Oncologie-Hematologie Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii, ”Sf Maria” Iasi

09.20-09.40

Afectarea osoasa in fibroza chistica

Dana-Teodora ANTON-PADURARU

UMF "Gr T. Popa", Clinica III Pediatrie Spitalul Clinic de Urgenta pentru copii Sf Maria Iasi

09.40-10.00

Boala Celiaca - o provocare continua

Valeriu V. LUPU, Cristina Gavrilovici, Anca Adam Raileanu, Leonard Pertea, Ancuta Lupu

UMF "Gr T. Popa", Clinica Pediatrie I, Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii ”Sf Maria” Iasi

10.00-10.15

Solutii terapeutice in durerea copilului

Asist univ Dr Alice Azoicai

(SIMPOZION RECKITT BENKISER)

10.15-10.30

Multiple fațete clinice ale leucemiei acute la copii - provocări de diagnostic

Silvia FOCA¹, Revenco Ninel²,1, Cracea Angela², Bogonovschi Livia², Iacomi Vladimir²

¹IMSP Institutul Mamei și Copilului,

²Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu”, Chișinău, Republica Moldova

10.30-10.50

Multiplex testing in autoimmune diseases

Zuzana Petříčková1, Corina Schiriac2

1.TestLine Clinical Diagnostics Ltd, Czech Republic, Brno

2.Investigații Medicale Praxis, Iași


10.50-11:10

Rolul chirurgului pediatru in diagnosticarea si tratarea afectiunilor reumatismale ale copilului

Iulia CIONGRADI

UMF "Gr T. Popa", Iasi, Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii ”Sf Maria”- Clinica Chirurgie II

11.10-11.20

Coffee Break



SECTIUNEA BOLI AUTOIMUNE

MODERATORI: Conf Dr Adela Stamati, Sef Lucrari Dr Alina MURGU


11.20-11.40

Cardiomiopatia inflamatorie și autoimunitatea - dovezi și necunoscute

Adela STAMATI, Ninel Revenco

UMF,,Nicolae Testemițanu” Republica Moldova

11:40-12.00

Prezent si perspective in sustinerea imunitatii nespecifice la sugar si copil

Sef Lucr. Dr Alina Murgu

(SIMPOZION DR PHYTO)

12.00-12:20

Sclerodermia la copil-Implicatii multidisciplinare

Alice N. AZOICAI¹², P. Popovici¹², I. Ioniuc¹², M. Alexoae¹², I. Crișcov¹², A. Murgu¹², M. Hogaș¹², E. Hanganu¹²

UMF "Gr T. Popa", Clinica II Pediatrie -Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii ”Sf Maria” Iasi

12.20-12.35

Pioderma gangrenosum - oglinda unei boli autoimune active

Ana-Maria RAMAZAN

Unitatea de Reumatologie Pediatrica, Compart Hematologie-Oncologie Pediatrica; Spitalul Clinic Judetean de Urgenta “Sf.Apostol Andrei”

Constanta

12:35-12:50

Rolul probioticelor ca terapie adjuvantă în rinita alergică

Sef Lucr Dr Alina Murgu

(SIMPOZION INNERGY)

12:50-13:10

Miopatiile inflamatorii la copil: complexitate patogenică, diagnostică și terapeutică

Bogdan STANA, Alina Murgu

UMF "Gr T. Popa", Clinica II Pediatrie -Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii “Sf Maria” Iasi

13:10-13:25

Scoruri imagistice in evaluarea mineralizarii osoase in artrita juvenila idiopatica

Silvia FOCA2, Revenco Ninel1,2, Cracea Angela1, Bogonovschi Livia1, Iacomi Vladimir1

1Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu”, Departamentul Pediatrie,

2IMSP Institutul Mamei și Copilului, Chișinău, Republica Moldova

13:25-13:35

DISCUTII



13.35-14:30

Pauză de pranz




SECTIUNEA INTERDISCIPLINARITATE IN BOLILE REUMATOLOGICE (II)

MODERATORI: Prof. Dr. Evelina MORARU, Prof. Dr. Tatiana RABA


14.30-14.50

Afectarea hepatica in patologia reumatologica a copilului

Evelina MORARU

UMF “Gr.T.Popa”, Iasi

14.50-15.10

Manifestari musculo-scheletale si cutanate in enteropatia glutenica la copil

Tatiana RABA1, Liubarscaia Svetlana1, Marga Simion1,2, Tihai Olga1, Cojocaru Alexei3

1Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu”, Chișinău, Republica Moldova 2 Centrul Medical MagnaMed 3Instituția Medico-Sanitară Publică Spitalul Clinic Municipal de Copii „Valentin Ignatenco”

15.10-15.30

Impactul medicamentelor antiinflamatoare asupra tractului gastro-intestinal in bolile reumatismale la copii

Laura BOZOMITU, Gabriela Paduraru, Nicoleta Gimiga, B Rotaru, Andreea Nichita, Lorenza Forna, Ioana Chiperi, Ilinca Cotonet, Georgiana Cotiuga

Sectia clinica Gastroenterologie, Spital “Sf. Maria”, UMF “Gr T Popa”, Iasi

15.30-15.50

Durerea neuropata la copil-dificultati diagnostice

Ioana GRIGORE, Georgeta Diaconu, VV Lupu, Anca Lupu, Alexandra Manea, Ecaterina Grigore

Sectia Neurologie, Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii „Sf Maria” UMF "Gr T. Popa", Iasi

15.50-16.10

Provocări în artropatia copilului

Bogdan STANA, Irina Criscov, Alina Murgu

UMF "Grigore T. Popa", Clinica II Pediatrie ,Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii “Sf Maria” Iasi

16:10-16:20

DISCUTII



16.20-16.35

Coffee Break





PREZENTARI CAZURI CLINICE

Moderatori: Sef Lucrari Dr Ileana Ioniuc, Asist.Univ. Dr. Monica Alexoae


16.35-16.50

Capcane de diagnostic si incadrare a artritei tuberculoase

Lucia SUR, Otilia Fufezan, Mara Similie, Emanuela Duca, Ioana Sosa

UMF” Iuliu Hatieganu”, Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii, Cluj-Napoca

16:50-17:05

Interferențe de sindrom de activare macrofagală, artrită juvenilă idiopatică și infecția cu Ebstein-Baar virus: caz clinic - nou

Silvia FOCA¹, Revenco Ninel²,1, Cracea Angela², Bogonovschi Livia², Iacomi Vladimir²

¹IMSP Institutul Mamei și Copilului,

²Universitatea de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu”, Chișinău, Republica Moldova

17:05-17:20

Capcane diagnostice în patologia reumo-pediatrică

Andreea Camelia DAVID (1), Mihaela Spârchez (1,2)

1. Clinica Pediatrie II, Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii ,Cluj Napoca

2. UMF” Iuliu Hațieganu” Cluj Napoca

17:20-17:35

Vasculita Henoch -Schonlein asociata cu infectia COVID19-risc evolutiv

Roxana IANOLE, Madalina Huci, Oana Darie, Alina Murgu, Monica Alexoae, UMF "Gr T. Popa", Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii „Sf Maria” Iasi

17.35-17.50

Factori de risc si prognostic in boala Kawasaki la copil

Vasile-Eduard ROSU1,2, Solange Tamara Roșu1,2, Elena Țarcă1,2, Magdalena Iuliana Stârceea1,2 Ingrith Crenguța Miron1,2, Cristina Gavrilovici1,2, Alina Mariela Murgu1,2

1 Universitatea de Medicină și Farmacie “Grigore T. Popa” Iași

2 Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii “Sfânta Maria” Iași

17:50-18.00

DISCUTII


Ora 19

DESCHIDEREA OFICIALA A CONFERINTEI









VINERI 15 SEPTEMBRIE – SALA CUZA



SECTIUNEA AJI (II)

MODERATORI: Prof Dr Ninel REVENCO, Dr Mariana STEFAN


08.30-08.50

Experienta personala cu terapia biologica in Artrita Idiopatica Juvenila.

Mariana STEFAN

Spitalul Regina Maria, Bucuresti

08.50-09.10

Artrita juvenila idiopatica cu complicatii oculare: oportunitati in diagnostic si tratament

Ninel REVENCO, Elena Nedealcova

USMF „Nicolae Testemițanu” Chisinau

09.10-09.30

Old is Gold - solutii terapeutice in bolile autoimune sistemice la copil”

Sef Lucr. Dr. Alina Murgu

(SIMPOZION ACCORD)

09.30-09.50

Pattern-ul creșterii la copiii cu artrită juvenilă idiopatică în dependență de opțiunile de tratament

Rodica EREMCIUC, Ninel Revenco

USMF,,Nicolae Testemițanu” din Republica Moldova, Institutul Mamei și Copilului, Chișinău, Republica Moldova

09.50-10.10

Psoriazisul la copil de la afectare cutanata la cea sistemica

Anca CHIRIAC

Universitatea Apollonia Iasi, CMI Nicolina, Iasi

10.10-10.30

Artrita psoriazica la copil-up to date

Alina MURGU

UMF “Gr T. Popa”, Clinia II Pediatrie -Spitalul Clinic de Urgenta pentru copii Sf Maria Iasi

10.30-10.50

Variatii genetice cu impact asupra raspunsului la Metotrexat in AJI

Iacomi VLADIMIR, Ninel Revenco

USMF „Nicolae Testemițanu” Chisinau

10.50-11.10

Cotricosteroizii administrati intra-articular la copiii cu artrita juvenila oligoarticulara,

1,3Constantin AILIOAIE, 1,3Laura Marinela Ailioaie, 2Chiran Dragos Andrei

1Departamentul de FizicaMedicala, Universitatea « Al.I.Cuza » Iasi

2 Departamentul Stiinte Morfo-Functionale I, Disciplina de Anatomie, UMF ‘’Grigore T. Popa’’, Iasi

3Laser Clinic, Iasi

11.10-11:20

DISCUTII

11.20-11.35

Coffee Break


SECTIUNEA AJI (III)

MODERATORI : Conf. Dr. Calin LAZAR, Sef. Lucr. Dr. Mihaela SPARCHEZ


11.35-11.55

Implementarea Registrului Național cu Artrita Juvenilă Idiopatică în Republica Moldova

Ninel REVENCOCracea Angela, Foca Silvia, Eremciuc Rodica, Gaidarji Olga, Iacomi Vladimir, Grin Olesea, Bogonovschi Livia, Nedealcova Elena

UMF,,Nicolae Testemițanu” ,IMSP Institutul Mamei și Copilului, Chișinău, Republica Moldova

11.55-12:10

Anakinra, de la dovezi la experienta clinica in bolile inflamatorii sistemice ale copilului

Sef. Lucr. Dr. Mihaela Sparchez, Cluj

(SIMPOZION SOBI - Multiplele fete ale inflamatiei)

12:10-12.25

Este sAIJ si AOSD aceeasi boala? Diferente in boala Still a adultului

Conf. Dr. Calin Lazar, Cluj

(SIMPOZION SOBI- Multiplele fete ale inflamatiei)


12.25-12:45

Rolul ultrasonografiei in diagnosticul artritelor inflamatorii la copil

Ana-Maria RAMAZAN1,2, Ana Marjineanu1, Emilia Murtaza2

1.Compartiment Reumatologie

2.Unitatea de Reumatologie Pediatrica, Compart Hematologie-Oncologie Pediatrica

Spitalul Clinic de Urgenta "Sf Apostol Andrei"Constanta

12.45-13:05

Vasculite pediatrice - cazuri.

Andreea IOAN, Alexis Cochino

UMF Carol Davila, Institutul National pentru Sanatatea mamei si a copilului, Bucuresti

12.55-13.15

Infectia factor de risc in managementul AJI

Monica ALEXOAE

UMF "Gr T. Popa", Clinica II Pediatrie -Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii ”Sf Maria” Iasi

13.15-13.30

Importanța unui sistem imunitar competent în profilaxia, terapia infecțiilor și prevenirea complicațiilor

Sef Lucrari Dr. Alina Murgu, Iasi

(SIMPOZION EWOPHARMA)


13.30- 13:40

DISCUTII



13.40-14.30

Pauză de pranz




SECTIUNEA BOLI AUTOIMUNE

MODERATORI: Sef Lucr Dr Mihaela SPARCHEZ, Sef Lucr Dr Alexis COCHINO


14.30-14.50

Cand si cum putem sista terapia cu remisive sintetice si biologice in AJI ?

Calin LAZAR, Mirela Crisan, Alexandru Bolundut

UMF Iuliu Hatieganu, Clinica Pediatrie 1, Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii, Cluj-Napoca

14.50-15.10

Uveita imunologica izolata - tratament

Alexis COCHINO

UMF ”Carol Davila”, Institutul National pentru Sanatatea mamei si a copilului, Bucuresti

15.10-15.55

Real Life Data and the role of Anti IL1 therapy in Periodic Fever Syndrome

Prof Dr Marija Jelusic (Croatia), Sef Lucr. Dr Mihaela Sparchez (Cluj)

(SIMPOZION NOVARTIS)

15.55-16.10

Coffee Break



UP TO DATE – IN BOLILE REUMATISMALE ALE COPILULUI

MODERATORI: Conf Dr Calin LAZAR, Dr Mariana STEFAN


16.10-16.40

Withdrawal therapy in children with juvenile idiopathic arthritis.

Dirk FOLL

Professor of Pediatric Rheumatology and Immunology, Universitätsklinikum Münster, Germany

16.40-17.10

Macrophage activation syndrome: early recognition and treatment.

Alexei GROM

Associate Professor of Pediatrics, Cincinnati Childrens Hospital Medical Center, USA

17.10-17.40

What is new in Kawasaki disease?

Jordi Anton LOPEZ

Head of Section of the Paediatric Rheumatology Unit at the SJD Barcelona Children's Hospital, Spain

17.40-18.10

Recurrent fever syndromes: what's new.

Roberta CAORSI

Department of Rheumatology and Autoinflammatory diseases, G. Gaslini Institute, Genova, Italy










VINERI 15 SEPTEMBRIE - SALA MEZANIN




SECTIUNEA DUREREA ARTICULARA LA COPIL

MODERATORI: Prof Dr Cristina GAVRILOVICI, Conf Dr Elena TARCA, Asist. Univ. Dr. Paula Popovici



09.00-09.20

O forma rara de artropatie care imita manifestarile artritei idiopatice juvenile
Mihaela SPARCHEZ

UMF Iuliu Hatieganu, Clinica Pediatrie 2, Spitalul Clinic pentru Copii ,Cluj Napoca


09.20-09.40

Apofizita tibiala si calcaneana, dureri de crestere la copii

Elena TARCA

UMF "Gr T. Popa", Clinica Chirurgie 1 Spitalul Clinic de Urgente pentru Copii “Sf Maria” Iasi


09.40-10.00

Multiplele fatete ale deficitului de adenozin-deaminază

Mihaela SPARCHEZ

UMF Iuliu Hatieganu, Clinica Pediatrie 2, Spitalul Clinic pentru Copii Cluj Napoca


10.00-10.20

Sindromul articular non reumatic la copil: o frica (ne)justificata?

Cristina GAVRILOVICI, Elena Hanganu, Alexandru David, Lia Spoiala, Ingrith Miron

UMF ”Gr. T. Popa”, Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii ”Sf Maria” Iasi


10:20-10:35

Eficienta ibuprofenului in managementul febrei si al durerii la copii

Sef Lucrari Dr Violeta Streanga

(SIMPOZION TERAPIA)


10.35-10.55

Afectarea articulara în imunodeficientele primare la copil

Paula POPOVICI,  Ileana Ioniuc, Monica Alexoae, Alice Azoicai, Bogdan Stana, Alina Murgu

UMF "Gr T. Popa", Clinica II Pediatrie, Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii ”Sf Maria” Iasi


10.55-11.15

Diagnosticul si managementul infectiilor osteo-articulare la copil

Elena HANGANU 1, 2, Ana Maria Scurtu1, Bogdan Savu1,2, Alice Nicoleta Azoicai2,3, Alma-Raluca Lăptoiu¹,²

UMF "Gr T. Popa", Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii ”Sf Maria” Iasi


11:15-11:25

DISCUTII




11.25-11.40

Coffee Break








SECTIUNEA INFECTIA IN REUMATOLOGIA PEDIATRICA

MODERATORI: Conf Dr Constantin AILIOAIE, Sef Lucrari Dr. Tamara ROSU



11.40-12.00

Sindromul inflamator multisistemic la copil (MIS-C) post COVID19 complicatie rara potential letala

Solange Tamara ROSU1,2, Elena Țarcă1,2. David Alexandru2, Lavinia Ionescu2, Eduard Vasile Roșu1

1 Universitatea de Medicină și Farmacie “Grigore T. Popa” Iași

2 Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii “Sfânta Maria” Iași


12.00-12.20

Repercusiunile infectiei cu Sars-Cov-2 in artrita juvenila idiopatica sistemica

1,3Laura Marinela AILIOAIE, 1,3 Constantin Ailioaie, 2Chiran Dragos Andrei

1Departamentul de Fizica Medicala, Universitatea "Al.I.Cuza" Iasi

2 Departamentul Stiinte Morfo-Functionale I, Disciplina de Anatomie, UMF "Grigore T. Popa" Iasi,

3Laser Clinic, Iasi


12.20-12.40

Infecțiile virale oportuniste versus reumatologia pediatrică

Ala DONOS

UMF "Nicolae Testemitanu", Republica Moldova


12.40-13.00

Modificari imagistice si electrocardiografice postinfectie Covid-19 la copii

Cecilia LAZEA1,2, Crina Sufana2, Ioana Filimon3, Csilla Szabo1,2, Radu Serban1,2, Mirela Crisan2, Eva Kiss1,2, Lucia Sur1,2, Catalina Margineanu1,2, Romanta Barbu2, Alexandra Popa1,2, Calin Lazar1,2

1 UMF "Iuliu Hatieganu" Cluj-Napoca

2 Clinica Pediatrie I, Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii Cluj-Napoca

3 Departamentul de Radiologie si Imagistica, Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii Cluj-Napoca


13.00-13.20

Artrita reactiva poststreptococica - update

Silvia FOTEA, Ginel Baciu, Alexandru Paul Baciu, Carmen Baciu, Aurel Nechita,

Spitalul Clinic de Urgenta pt. Copii "Sf.Ioan", Galati


13.20-13.30

DISCUTII



13.30-14.30

Pauza de pranz




SECTIUNEA INTERDICIPLINARITATE IN BOLILE REUMATOLOGICE (III)

MODERATORI: Prof Dr Tudor POP, Dr. Valeria HERDEA



14.30-14.50

Autoanticorpii in patologia hepatica: abordare practica in pediatrie

Tudor POP

UMF” Iuliu Hatieganu” Clinica Pediatrie 2, Centrul de expertiza in bolile rare hepatice pediatrice, Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii Cluj-Napoca


14:50-15:10

Manifestari de tip reumatismal ale bolilor inflamatorii cronice intestinale la copil

Alexandru Paul BACIU, Carmen Baciu, Iuliana Zoica Braileanu, Silvia Fotea, Ginel Baciu

UMF ”Dunarea de Jos”, Clinica Pediatrie II ,Spitalul de Urgenţă pentru Copii, Galaţi


15.10-15.30

Abordarea copilului cu durere osteo-articulara in cabinetul medicului de familie

Carmen Liliana BARBACARIU, Ana Maria Slănină, Adriana Cosmescu

Disciplina Medicină de Familie, UMF ”Gr. T. Popa” Iași, România


15.30-15:50

Consimtamantul informat in bolile cronice la copil: concept valid sau decrepit??

Liviu OPREA1, Cristina Gavrilovici1,2

1 UMF ”Gr T Popa”, Disciplina Bioetica, CMR Iasi

2 Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii, ”Sf Maria”- Clinica 1, Iasi


15:50-16:10

Sindromul de burnout la personalul medical

Valeria HERDEA, Ileana Brinza

Bucuresti


16.10-16.20

DISCUTII


16.20-16.35

Coffee Break



SECTIUNEA INTERDISCIPLINARITATE IN BOLILE REUMATOLOGICE (IV)

MODERATORI: Conf Dr Alina-Costina LUCA, Sef Lucrari Dr Lidia MAN, Sef Lucr. Dr. Bogdan Stana



16.35-16:55

Managementul manifestărilor cardiovasculare in bolile reumatologice pediatrice

Alina-Costina LUCA

UMF "Gr T. Popa", Sectia Cardiologie, Spit Clinic Urgenta Copii ”Sf Maria” Iasi


16:55-17.15

Fibrodisplazia osificanta progresiva – posibilitati de diagnostic si tratament

Mirela CRISAN, Calin Lazar, Carmen Asavoaie, Catalina Margineanu

Clinica Pediatrie 1, Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii Cluj-Napoca


17.15-17.35

Durerile de creștere între mit și realitate

Otilia NOVAC

UMF “Gr T Popa”,Medicină Preventivă și Interdisciplinaritate, Iasi


17.35- 17:50

Actualitati in tratamentul de recuperare in AJI

Cristina BRAILEANU

Sectia de Recuperare, Medicina fizica si balneologie, Spitalul Clinic de Urgenta pentru copii “Sf Maria “Iasi


17:50-18:00

Introducere in recreerea terapeutica pentru copii si tinerii cu AJI

Asociatia YUPPI CAMP

Abrudbanyai Melinda (Harghita), Kis Csaba (Cluj)


18:00-18:10

DISCUTII



SAMBATA – 16.09.2023 SALA CUZA



08.30-9.30


Sedinta Societatea Romana de Reumatologie Pediatrica (SRRP)



SECTIUNE INTERFERENTE IN BOLILE AUTOIMUNE LA COPIL. COMUNICARI ORALE TINERI MEDICI (I)

MODERATORI: Conf.Dr.Calin Lazar, Sef.Lucrari Alina Murgu


9.30-9.50

Impactul obezitatii asupra sistemului osteoarticular la copil

Laura Mihaela TRANDAFIR, Lorena Mihaela Manole, Otilia Frasinariu

UMF "Gr T. Popa", Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii „Sf Maria”- Clinica III, Iasi

9:50-10:10

Capcanele febrei recurente la varsta pediatrica. Sindroamele autoinflamatorii

Cristina Rusu1,2, D. Artene1,2,3, L. Butnariu1,2, M. Panzaru1,2, R.Popescu1,2, C. Ancuta1,3

1Spitalul Clinic “Sf. Maria” 2Universitatea de Medicina si Farmacie ”Gr T. Popa” Iași, 3Spitalul Clinic de Recuperare, Iaşi

10:10-10:30

Interventii farmacologice in durerea copilului

Bogdan TAMBA

UMF "Gr. T. Popa- Disciplina Farmacologie, CEMEX- Iasi

10:30-10:50

Soldul iritabil – etiologie intricata?

Ioan SARBU

UMF "Gr T. Popa", Iasi, Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii ”Sf Maria”- Clinica Chirurgie II

10:50-11:05

Urticaria vasculitică- particularități ale diagnosticului diferențial și terapiei

Raluca COJOCARIU

Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii ”Sf Maria” - Clinica II, Iasi

11:05-11:20

Dificultati de management in uveita din AJI

Larisa-Emanuela GRIGORAS, Patrascu-Bendoiu Bianca, Alina Murgu

Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii ”Sf Maria”- Clinica II, UMF "Gr T. Popa", Iasi

11:20-11:35

Artrita psoriazica-dificultati de tratament

Doina RUSU, Alina Murgu

UMF "Gr T. Popa", Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii „Sf Maria”- Clinica II, Iasi

11:35-11:50

COFFEE BREAK







SECTIUNE COMUNICARI ORALE TINERI MEDICI (II)

MODERATORI: Sef.Lucr. Dr. Ileana Ioniuc, Asist.Univ.Alice Azoicai


11:50-12:05

Afectare renala precoce in LES

Roxana-Iuliana CHIHAIA, Stefana Cojoc, Ileana Ioniuc, Alina Murgu

UMF "Gr T. Popa", Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii ”Sf Maria” – Clinica II, Iasi

12:05-12:20

Provocări de diagnostic si tratament în patologia autoimună

Ioana COZMA, Alina Murgu

UMF "Gr T. Popa", Spital Clinic de Urgenta pentru copii „Sf Maria”- Clinica II, Iasi

12:20-12:35

Particularități in dermatomiozita copilului

Malina TULBURE, Alina Murgu

UMF "Gr T. Popa", Spital Clinic de Urgenta pentru copii „Sf Maria”- Clinica II, Iasi

12:35-12:50

Capcane de diagnostic in afectiunile articulare la copil

Alina-Alexandra ONOFREI, Diana Cancel, Alina Murgu

Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii ”Sf Maria”- Clinica II, Iasi

12:50-13:05

Artrita temporo-mandibulara dificultati de management

Stefana NANGIU, Paula Mocanu, Alice Azoicai

UMF "Gr T. Popa", Spital Clinic de Urgenta pentru copii ”Sf Maria”- Clinica II, Iasi

13:05-13:20

LES pediatric - dificultati de management

Ionela DOBRE, Elena Bunea, Ianole Roxana, Alina Murgu

UMF "Gr T. Popa", Spital Clinic de Urgenta pentru copii ”Sf Maria”- Clinica II, Iasi

13:20-13:35

Endocardita bacteriana asociata cu lupus sistemic la copil

Paraschiva LUCA, Otilia Nedelcu, Alina Murgu, Alina Luca, Georgiana Russu, Monica Alexoae

UMF "Gr T. Popa", Spital Clinic de Urgenta pentru copii ”Sf Maria”- Clinica II, Iasi

13:35-13:50

La limita diagnosticului: Ehlers-Danlos sau AJI?

Cristian DUSA, Alina Murgu

UMF "Gr T. Popa", Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii „Sf Maria” Iasi

13:50-14:05

Manifestari cutanate „capcana”in tiroidita autoimuna

Maria Magdalena VICOVAN, Raluca Cojocariu

UMF "Gr T. Popa", Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii „Sf Maria” Iasi

14:05-14:20

Durerea musculo-scheletala la copil - nu intotdeauna boala reumatismala

Ingrid-Ioana MATNER, Paraschiva Luca, Mihai Hogas

UMF "Gr T. Popa", Spital Clinic de Urgenta pentru copii „Sf Maria” – Clinica II, Iasi

14:20-14:35

Asocieri rare in AJI – un nou puzzle medical

Marina TARUS, Roxana Ianole, Alina Murgu

UMF "Gr T. Popa", Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii „Sf Maria”- Clinica II, Iasi

14:35-14:50

Capcane etiologice ale urticariei recidivante

Teodora PATRAUCEAN, Paula Popovici,  Mădălina Huci, Ileana Ioniuc, Monica Alexoae,  Alice Azoicai, Bogdan Stana,  Alina Murgu

UMF "Gr T. Popa", Spitalul Clinic de Urgenta pentru Copii ”Sf Maria” Iasi


14.50- 15:00


Concluzii

Inchidere Conferinta